Hepatīts A

Infekcijas izplatīšanās veids
Infekcijas avots ir inficēta persona un slimības izplatīšanās veidi ir fekāli–orālais, lietojot inficētu dzeramo ūdeni un uzturu vai ciešu sadzīves kontaktu cēlā.

Risks ceļotājiem

Augsts inficēšanās risks neimūniem ceļotājiem, kas dodas uz jaunattīstības valstīm. Īpaši augsts risks ir tiem ceļotājiem, kas cieš no sliktiem sanitāras higiēnas apstākļiem un nepietiekamas dzerama ūdens kontroles.

Profilakse
Jāapsver vakcinācija visiem ceļotājiem uz rajoniem ar vidēji augstu un augstu infekcijas risku, un tiem, kam ir augsts slimības iegūšanas risks, stingri jāiesaka vakcinēties neatkarīgi no tā, kurp ceļo.

 

Hepatīts A

Neraugoties uz to, ka šosezon esam spiesti ekonomēt un savilkt jostas, atvaļinājuma laikā tik un tā vēlamies sevi palutināt. Cits jautājums ir kā mēs to darām, cik daudz līdzekļus tam atvēlam un kādus ceļa mērķus izvēlamies. Nebūs nekāda lielā bēda, ja nolemsiet nakšņot lētākā viesnīcā vai atteikties no gida pakalpojumiem.

Lieta uz ko nevajadzētu ekonomēt – veselības profilakse pirms ceļojuma. Pēdējā gada laikā Latvijā strauji izplatījusies A hepatīta epidēmija ir plašākā, ko esam piedzīvojuši pēdējo gadu laikā. Diemžēl jāsaka, ka jauns saslimstības vilnis varētu būt rudenī, kad bērni atgriežas skolā, no vasaras nometnēm un pieaugušie atgriezušies no ceļojumiem.

Šogad Latvijā – 1700 A hepatīta slimnieku

A hepatīts ir tipiska netīro roku slimība un viena no visbiežāk ievestajām tūristu infekcijām. Latvijā šīgada pirmajā pusgadā saslimuši jau 1700 cilvēku, kas ir piecas reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā. Jāatgādina, ka epidēmijas vilnis sākās pagājušajā gadā, kad kādas kafejnīcas darbiniece pašai to nenojaušot inficēja klientus. Šajā gadījumā nebija būtiski, vai cilvēks pirms maltītes ir nomazgājis rokas, ja viņam ēdienu pagatavojis vai pasniedz A hepatīta slimnieks. Pat no ledus gabaliņiem kokteilī

A hepatītu, kas ir fekāli – orāla infekcija jeb, tautas valodā runājot, netīro roku slimība, var iegūt lietojot uzturā netīru dzeramo ūdeni, nemazgātus un nemizotus augļus vai termiski neapstrādātu ēdienu. Tā kā mēs nekad nevaram zināt, vai viesnīcas vai kafejnīcas virtuvē, kurā tiek gatavoti termiski neapstrādāti dārzeņi vai jūras veltes, tiek ievērotas higiēnas normas, pastāv risks inficēties ar A hepatītu. Inficēšanās var pat notikt, piemēram, no ledus gabaliņiem kokteilī, kārdinošām jūras gliemenēm vai saldējuma.

Risks inficēties pastāv ne tikai šaubīgās ieskrietuvēs un zemākās klases hosteļos. Protams, augstākās klases viesnīcās A hepatīta infekcijas risks ir mazāks, tomēr nav izslēgts pavisam.  Inficēties var arī peldoties netīros baseinos, upēs, ezeros vai saskarsmē ar inficētu cilvēku, kas pēc tualetes apmeklējuma nav nomazgājis rokas.

Bieži vien vecāki izvēlas ceļot kopā ar bērniem. Bet tieši bērni ir bīstama A hepatīta riska grupa, jo ir ciešā kontaktā ar citiem bērniem, bieži aizmirst nomazgāt rokas pirms ēšanas vai pēc tualetes apmeklējuma, kā arī nav vakcinēti pret A hepatītu. Tā kā A hepatīta vīruss ir ļoti izturīgs – tas ilgi saglabājas uz virsmām un strauji izplatās personisku kontaktu ceļā, bērni ir viegls infekcijas mērķis. Mazie pacienti A hepatītu bieži izslimo vieglā formā, pat bez dzeltes, tādējādi kļūstot par bīstamu infekcijas avotu vecākiem un citiem pieaugušajiem. Drudzis, apetītes zudums un dzelte.

A hepatīts ir aknu iekaisums, kas var noritēt dažādās smaguma pakāpēs ar drudzi, nogurumu, apetītes zudumu, sliktu dūšu, vemšanu un dzelti. Atkarībā no cilvēka veselības stāvokļa un citiem faktoriem, slimībai var arī nebūt redzamas izpausmes formas, kā tas visbiežāk ir bērniem.

Sākumā cilvēks var sajust nedaudz paaugstinātu temperatūru un citus gripai līdzīgus un nespecifiskus simptomus - nespēku, apetītes trūkumu un galvassāpes. Tieši tāpēc ļoti svarīgi vecākiem pievērst pastiprinātu uzmanību bērna pašsajūtai epidēmijas periodā. Tālāk seko slikta dūša, spiediena sajūta pakrūtē, parādās tumšs urīns, bezkrāsainas fēces un visbeidzot parādās dzelte – vispirms acīs, tad uz ādas.

A hepatīta inkubācijas periods var ilgt pat 40 dienas. Smagos gadījumos akūta slimība var turpināties vairākus mēnešus, citreiz – pāriet pēc nedēļas. Bieži vien pats ceļotājs par savu inficēšanos sākotnēji var pat nenojaust, un, tikai atgriezies mājās, saslimst pa īstam, aplipinot ģimeni, paziņas un darba biedrus. Ļoti retos gadījumos A hepatīts var izraisīt komplikācijas un nāvi, bet labā ziņa ir tā, ka šī infekcija pēc izslimošanas nekad nerada hroniskas sekas.

Ne tikai Āfrikā, bet arī Eiropā

A hepatīts ir izplatīts gandrīz visā pasaulē, mazāk Eiropā, ASV un Austrālijā. Īpašas riska zonas ir tropu un subtropu zemes, Āfrika, Āzija, Dienvidamerika, Vidusjūras un Karību jūras baseina valstis, Vidējie Austrumi, Latīņamerika, Meksika un arī Krievija, Baltkrievija un Ukraina. Karsts klimats un zems sanitārais līmenis ir A hepatītu veicinoši faktori. Bet pavisam viegli ar A hepatītu var inficēties arī pie mums populārajos Ēģiptes un Turcijas kūrortos.

Kā sevi pasargāt?

Labākais veids, kā sevi pasargāt no A hepatīta, ir vakcinācija, ko var veikt no divu gadu vecuma un pat slimības uzliesmojuma laikā. Vislabāk ir vakcinēties vismaz divas nedēļas pirms ceļojuma. Taču nokavēts nebūs, ja pirmā pote tiks saņemta arī dažas dienas pirms brauciena, jo A hepatīta vakcīna imunitāti veido ļoti strauji. Ja cilvēks nenoslinko un pēc gada atnāk saņemt arī otru devu, imunitāte tiek iegūta uz mūžu. Pilns vakcinācijas kurss noteikti ir pareizākā izvēle, jo, ja cilvēks pēc pāris gadiem atkal nolemj ceļot, nebūs jātērē laiks, nauda un jāvakcinējas no jauna.

Sniedzam informāciju un atbildam uz jautājumiem par vakcināciju un ceļošanu:

Ārija Stalbova
Tālr. 29489427
Vakcinācijas konsultante
e-pasts: vakcinacija@inbox.lv

Dr A. Roshofs
Ceļotāju konsultāciju speciālists
Tālr. 26498971
e-pasts: aksels.roshofs@apollo.lv